MS "U20"

Slováci zdolali Nemcov 4:0, využili tri presilovky zo štyroch

SR20Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov zvládla jediný prípravný zápas pred štartom juniorského šampionátu. V Peavy Mart Centrium, dejisku základnej B-skupiny MS v Red Deere, zdolala vo štvrtok nemeckých rovesníkov presvedčivo 4:0. Základ víťazstva položili slovenskí juniori na konci prvej a na začiatku druhej tretiny. Po vybudovaní dvojgólového náskoku jasne prebrali opraty zápasu a z rúk ich nepustili. Zo štyroch presilových hier využili až tri.

Za najlepšieho slovenského hráča v stretnutí vyhlásili brankára Šimona Latkóczyho. Odchytal úvodných 40 minút a zaznamenal 13 úspešných zákrokov. Tretiu tretinu dochytal Tomáš Boľo.

Pre slovenskú juniorskú reprezentáciu bol zápas s Nemeckom jediným prípravným pred ostrým MSJ. Ten absolvujú 26. decembra od 19.30 miestneho času (27. decembra o 3.30 SEČ) v Red Deere proti USA.

prípravný zápas

Nemecko – Slovensko 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Góly: 20. Chromiak (Kašlík, Kňažko), 22. Slafkovský (Petrovický, Nemec), 30. Mešár (Slafkovský, Faith), 46. Myklucha (Jedlička, Krajč).

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 18:32.

Zostavy:

Nemecko: Bugl (32. Quapp) – Münzenberger, Glötzl, Pilu, Szuber, Geibel, Dziambor Böttner, Klein – Volek, Samanski, Schweiger – Borzecki, Elias, Rossmy – Dunham, Leonhardt, Eham – Rutkowski, Blank, Petersen.

Slovensko: Latkóczy – Kňažko, Stacha, Petrovický, Nemec, Bečár, Štrbák, Bakala, Kmec, Groch – Chromiak, Myklucha, Kašlík – Mešár, Petrovský, Slafkovský – Jedlička, Dvorský, Faith – Lašák, Demek, A. Sýkora – Krajč, . Tréner I. Feneš.

Slováci mohli v prvej tretine viackrát ísť do vedenia. Po úvodnom oťukaní dokázali súpera v 5. minúte zatlačiť a dokonca si vypracovať stopercentnú šancu. Pred prázdnou bránkou sa ocitol Myklucha, ale bekhendom puk neumiestnil do nej. Dobrú kombináciu predviedlo aj duo Mešár – Slafkovský s koncovkou druhého menovaného, ale brankár Bugl bol pozorný. Na druhej strane sa vyznamenal Šimon Latkóczy, ktorý perfektným presunom zľava doprava zabránil Nemcom skórovať po úspešnej prihrávke cez bránkovisko. V závere prvej tretine hrali Slováci prvú presilovku a 3,3 sekundy pred sirénou sa tešili z prvého gólu. Vyrazený puk dorazil do bránky Martin Chromiak.

V druhej tretine sa podstatne viac dialo pred nemeckou bránkou. Slovákov upokojil druhý gól, ktorý po Petrovického nahodení od modrej úspešne tečoval Slafkovský – 0:2. Následne prišla druhá presilová hra a s ňou tretí gól. Špeciálna slovenská formácia dobre vykombinovala statických Nemcov, Slafkovský stiahol puk na pravom krídle smerom k bránke, čím naviazal na seba všetky pohľady. Následne poslal osou pásma elegantnú prihrávku Mešárovi, ktorý z prvej nezaváhal – 0:3.

Do tretej tretiny namiesto skvele chytajúceho Latkóczyho naskočil Boľo. Nemci mu v úvode pripravili jeden závar, ale z následnej presilovky ho prakticky vôbec neohrozili aj vďaka obetavému Krajčovi, ktorý bolestivo blokoval jeden z tvrdých príklepov od modrej. Na druhej strane Slováci potvrdili stopercentnú úspešnosť v presilovkách. Jedlička efektnou zadovkou pri bočnom mantineli posunul puk Mykluchovi, ktorý sám pred nemeckým brankárom efektne zakončil – 0:4. Slováci mohli v závere pridať aj viac gólov, keďže Nemci pôsobili odovzdaným dojmom. Hoci sa im to nepodarilo, na štart juniorského šampionátu sa naladili víťazne.

Hlasy po zápase

Juraj Slafkovský, v zápase 1+1: „Na začiatok to bol celkom dobrý výkon, hoci Nemci mali v úvode zopár prečíslení. Myslím však, že sme mali viac z hry. Ku koncu možno naše tempo upadalo, ale to sa dá jednoducho vylepšiť. S takýmto tímom a takými hráčmi bez debaty."

Rayen Petrovický, v zápase 0+1: „Nemci mali v prvej tretie zopár prečíslení v rámci jednej pasáže, ale ustáli sme to. Musíme lepšie čistiť priestor pred bránkou. Pozitívne zasa bolo, že sme stáli pred tou súperovou, keď sme mali možnosť strieľať. Rovnako pozitívne vyzneli presilovky. Tie nám celkom išli.“

Ivan Feneš, tréner SR 20: „Veľmi sme potrebovali tento zápas, dlho sme naň čakali. Síce sme vyhrali, výkon potrebujeme zlepšiť, pretože nás čakajú súperi z inej hmotnostnej kategórie. Veľa výborných vecí, ktoré sme chceli v zápase vidieť, sa v ňom vyskytlo. Dobré boli výkony brankárov rovnako ako mnohých hráčov na ľade. Aj preto nás čaká neľahké rozhodovanie o záverečnej nominácii. Popracovať ešte musíme na tvrdosti v osobných súbojoch a neustále pracovať na hernej disciplíne, aby sme neboli vylučovaní.“