hockey-LIVE

Ramsay je opäť na Slovensku a teší sa na novicov: Musia hrať rýchlo

RamsayVo štvrtok krátko popoludní sa tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Craig Ramsay prvýkrát v kalendárnom roku 2023 zjavil na pôde Slovenského zväzu ľadového hokeja. S typickým úsmevom, ale i únavou v očiach po náročnej kombinácii letov z Tampy do Washingtonu a odtiaľ do Viedne. Zvítal sa s kolegami, dal si obľúbenú kávu a vrátil sa do bratislavského bytu, aby dospal náročnú cestu. Na februárový prípravný dvojzápas s Nemeckom je však čochvíľa 72-ročný kouč – ako sám tvrdí – stopercentne pripravený.

Craig Ramsay odletel späť na Floridu po Vianočnom Kaufland Cupe ešte 21. decembra minulého roka. „Strávil som doma zopár pekných chvíľ. Prekvapujúco, v Tampe bolo na Vianoce chladnejšie než v Bratislave,“ smial sa kanadský kouč poukazujúc na približne desaťstupňovú teplotu v inak slnečnej a horúcej Tampe v porovnaní s takmer pätnástimi stupňami v južných častiach Slovenska. Okrem oddychu si počas mesačného pobytu doma vybavil aj ďalšie povinnosti: „Mohol som si zahrať golf, no musel som absolvovať zopár návštev u lekára, aby som si dal skontrolovať nejaké veci, ktoré sme predtým museli zreparovať. Po náročnej kombinácii letov som ešte trošku unavený, ale rozhodne som pripravený vrátiť sa do práce.“

Prichádzať dva či trikrát do roka na Slovensko je pre Ramsayho rutinná záležitosť. Pobyt doma v obkolesení blízkych členov rodiny mu vždy pomôže predovšetkým dobiť baterky. A hoci času stráveného v Tampe nie je nikdy dosť, návratu na Slovensko sa skúsený bard spravidla zakaždým nevie dočkať. Vždy sa nájde niečo, čo ho prinúti vrátiť sa s vášňou. Zväčša ide o dennú slovenskú rutinu. „Viete, možnosť byť opäť v slovenskom byte, zísť dolu schodmi a pozdraviť sa s recepciou, následne zamieriť do kancelárie a pracovať – toto všetko vyvoláva vo mne veľa skvelých spomienok a zakaždým ma prinúti tešiť sa na Slovensko o to viac. Vždy sa teším na túto postupnosť,“ priznáva Craig Ramsay.

Tentoraz ho dostalo aj vianočné vystupovanie slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov na MS tejto vekovej kategórie v Kanade. Craig Ramsay si nenechal ujsť ani jeden z piatich duelov. S hrdosťou gratuloval realizačnému tímu a chlapcom už po veľkom skupinovom víťazstve 6:3 nad juniormi USA. Ešte viac ho však dostal slovenský výkon vo štvrťfinále proti Kanade, ktorá napokon postúpila ďalej po dramatickom triumfe 4:3 v extra čase. Konečne videl hrať slovenských juniorov na svetovom šampionáte štýlom, ktorý od prvého príchodu v lete roku 2017 forsíruje v mužskej reprezentácii. „Mal som možnosť sledovať výkony našich chlapcov na juniorskom šampionáte. Videl som, ako skvele sa prezentovali. Ich výkony ma uistili, že sme za posledných pár rokov priniesli do slovenského hokeja mnoho kvalitných prvkov. Zároveň ma nadchli a naštartovali. Chcem pokračovať v rozvoji, chcem si byť istý, že neustúpime z vydobytých pozícií. Verím, že opäť nájdeme mladých hráčov počas najbližších prípravných zápasov. Potrebujeme ich priniesť do tímu,“ hovorí Craig Ramsay s ambíciou objaviť nových Nemcov, Slafkovských, Kelemenov či Regendov.

Počas februárovej reprezentačnej akcie, ktorú vyplní prípravný dvojzápas proti Nemecku v Michalovciach a Košiciach, bude mať k dispozícii až päť nových tvárí. Extraligové kvarteto nováčikov Eugen Rabčan, Branislav Ligas, Dávid Romaňák, Adam Lukošík doplní 19-ročný obranca Pavol Funtek, ktorý zaujal predovšetkým na nedávnom juniorskom šampionáte. Čo bude Craig vyžadovať od debutantov? „Presne to isté, ako od každého iného. Musia hrať rýchlo. Musia správne využívať svoje hokejky a všetci sa musia snažiť streliť gól. A ešte si musia dať pozor na jednu vec, ktorú sa snažíme zastaviť. Ide o cúvanie pred súperom v strednom pásme. To je neprípustné. Musíme sa snažiť získať puk napádaním, vysokým forčekingom, naháňaním súpera, vytváraním tlaku odzadu. Ak hráčov presvedčíme, že je správne robiť tieto veci, som si istý, že si ich osvoja a naplno predvedú svoje hokejové zručnosti,“dodal Craig Ramsay.

Zraz reprezentácie pred februárovým podujatím na východe Slovenska sa uskutoční v pondelok 6. februára popoludní v Košiciach. V stredu 8. februára sa tím presunie do Michaloviec, kde od 18.00 odohrá prvý duel proti Nemcom. O deň neskôr nastúpi na druhý v košickej Steel aréne od 17.30 h.

Lístky na februárový dvojzápas sú stále dostupné v sieti Ticketportal.

Comments
Send

Pavol Švantner


Published: 27.1.2023 09:53