hockey-LIVE

Stovky detí v zahraničí, 5-tisíc zrušených zápasov, Šatan: "Verím, že vláda zajtra nájde riešenie"

SatanFanúšikovia sa môžu vrátiť na tribúny športových podujatí. Zatiaľ v obmedzenom počte 25 percent kapacity hľadiska i keď detaily ešte upresní vyhláška hlavného hygienika. Žiaľ, mládežnícky šport stále trpí. Zmenu však už zajtra môže priniesť Vláda SR.

Vedenie SZĽH v ostatných dňoch intenzívne rokovalo s predstaviteľmi štátu. Stav mládežníckeho športu na Slovensku a hokeja zvlášť je kritický. „Od začiatku sezóny nám viac ako dvesto detí odišlo do zahraničných klubov, čo je asi desať hokejových mužstiev. To sú kritické počty a kritické mínusy. Len v minulom roku sme museli zrušiť viac ako štyritisíc zápasov, v tejto sezóne ďalších osemsto. Sú to nenahraditeľné škody do budúcnosti,“ hovorí prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan. 

Vláda Slovenskej republiky môže katastrofu zvrátiť na svojom stredajšom zasadnutí. Na to, aby sa hokejové súťaže obnovili a dokázali ešte počas tejto sezóny dohrať, však musí povoliť súťažné a tréningové dianie v mládežníckom športe. „Hlavná požiadavka je režim OTP, ktorý bol zavedený aj v covidom automate, ktorým sme sa riadili na začiatku sezóny v októbri. Za istých bezpečnostných opatrení mládežnícky hokej prebiehal a potrebovali by sme, aby sa to do tohto stavu vrátilo. Takto šport funguje aj vo všetkých okolitých krajinách,“ apeluje na vládu Miroslav Šatan. 

Aktuálne prebieha tretia hokejová sezóna, ktorá je ovplyvnená zákazmi hrať súťažné zápasy a trénovať. Pre niektoré deti to môže mať katastrofálne následky. Slovensko tento rok oslávi dvadsiate výročie zisku zlatej medaily z Göteborgu. Paradoxne je náš mládežnícky šport v týchto mesiacoch na križovatke. „Následky už cítime. Deti odchádzajú do zahraničných klubov, sú demotivované a niektoré sa už ani nevrátia. Potrebujeme stabilné rozhodnutie, ktoré bude dlhodobé a nie iba na pár týždňov, po ktorých sa opäť zmení. Tak ako v biznise si ľudia potrebujú dlhodobo plánovať, tak aj rodičia musia mať dôveru, že systém pre slovenské deti vydrží a deti budú môcť športovať za dodržiavania istých pravidiel a nebudú musieť odchádzať do zahraničia,“ zdôrazňuje Miroslav Šatan a dodáva: „Verím však, že na zajtrajšom zasadnutí vlády sa tieto čísla kriticky zhodnotia a nájde sa bezpečné riešenie, ktoré môžeme pozorovať aj v okolitých štátoch a budeme vedieť vytvoriť podmienky pre Slovenské deti tak, aby mohli športovať.“

Pozitívnym signálom od vlády by mohol byť avizovaný návrat divákov na tribúny. Podľa medializovaných informácii by v režime OP mohlo prísť do hľadiska 25 percent kapacity štadióna. „Je to krok správnym smerom. Nevieme zatiaľ detaily. Ak to bude 25 percent kapacity hľadiska, je to dobré, ale pre kluby by bolo potrebných aspoň 50 percent, aby mohli finančne zvládať toto ťažké obdobie a profesionálny hokej na Slovensku mohol prežiť ďalšiu sezónu,“ uzatvára prezident SZĽH Miroslav Šatan. 

Comments
Send

Pavol Švantner


Published: 11.1.2022 15:05